Kommenteeri

Käibemaksukohustuse piirmäär tõuseb 40 000 euroni

Valitsus otsustas 2018. aasta algusest suurendada käibemaksukohustuslase registreerimise piirmäära praeguselt 16 000 eurolt 40 000 euroni.

"Lihtsustame ettevõtlust – edaspidi ei pea väikeettevõte hakkama käibemaksukohustuslaseks, kui tema käive on vähem kui 40 000 eurot," ütles rahandusminister Sven Sester pressiteates.

Tegemist on nii halduskoormuse vähendamise meetmega kui ka teatud mõttes maksusoodustusega väikeettevõtlusele – täpsemalt mikroettevõtetele, teatas rahandusministeerium. Otseselt mõjutab see ligi 4% maksumaksjatest (s.t käibemaksukohustuslastest), kes aga maksavad vaid 0,39% kogu käibemaksust.

Kasu väikeettevõtjale seisneb selles, et nemad ei pea tulevikus pidama väiksemahulise ettevõtluse korral käibemaksuarvestust, esitama deklaratsioone ja maksma või taotlema tagasi käibemaksu. Suurimat kasu saavad need ettevõtjad, kelle toodang või teenus on nende käte- või mõttetöö tulemus, sest nendel puudub oma töös suuremahuline sisend, millega kaasneks sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus. Enamasti on selliste ettevõtjate klientideks füüsilised isikud ehk teised mittekohustuslased.

Muudatus jõustub 2018. aasta jaanuaris. Enne seda tuleb küsida Euroopa Liidu luba, mis rahandusministeeriumi hinnangul tõenäoliselt saadakse.

Euroopa Liidu riikidest, mis on määra kehtestanud, on see madalaim ehk 6696 eurot Taanis, 10 000 eurot Kreekas ja 12 500 eurot Portugalis. Käibemaksukohustuslasena registreerimise piirmäära ei ole üldse kehtestanud Hispaania, Holland, Malta ja Rootsi. Kõrgeim piirmäär on liikmesriikidest praegu Ühendkuningriigis, 114 397 eurot ning 65 000 eurot Itaalias.

Eestis on käibemaksukohustuslase registreerimise piirmäär praegu 16 000 eurot.

Lisa kommentaar

Email again: